ΔΕΚ 15 2017
Σήμερα Γιορτάζουν:
Ανθή, Ελευθέριος, Σύλβια, Σωσσάνα
Σαν Σήμερα:
1828: O Κυβερνήτης Ιωάννης Καποδίστριας με θέσπισμα συνιστά τα πρώτα δικαστήρια στην Ελλάδα.
1929: Nέος Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας εκλέγεται ο Αλέξανδρος Ζαΐμης
1958: Πεθαίνει ο βραβευμένος με Νόμπελ Αυστριακός φυσικός, Βόλφγκανγκ Πάουλι.

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2018

Ενημέρωση σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα
Ένταξη των Σχολών στα Επιστημονικά Πεδία

Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών

Το σχολείο μας συμμετείχε στο τριήμερο μαθητικό συνέδριο προσομοίωση των εργασιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις αρχές του Δεκεμβρίου.

Προσομοίωση Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στις εργασίες του συνεδρίου προσομοίωσης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου(EYP) που έγινε στη Θεσσαλονίκη από 1 μέχρι 4 Δεκεμβρίου 2017.

Διαγωνισμός Φωτογραφίας

Λάβετε μέρος στον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φωτογραφίας που διοργανώνει το 3ο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου Σχολής με τίτλο "Στιγμές..."

Επιστολή προς τους γονείς

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2017-2018, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις δράσεις της περασμένης χρονιάς, στις οποίες ο Σύλλογος Γονέων ενήργησε, συμμετείχε, ή συνέδραμε οικονομικά

Τα Μαθηματικά στον Κινηματογράφο

Στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων «Ο Μαθηματικός πέρα από την επιστήμη» και «Πάμε Σινεμά;» μαθήτριες των τμημάτων Α4 και Β4 του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης παρουσίασαν τις εργασίες τους.

Παίζω και Διασκεδάζω με τα Μαθηματικά

Για δεύτερη χρονιά φέτος, οι μαθητές της μαθηματικής ομάδας του σχολείου μας διοργάνωσαν το παιχνίδι «Παίζω και Διασκεδάζω με τα Μαθηματικά και τη Λογική». Ο διαγωνισμός διεξήχθη την Τρίτη 9 Μαΐου 2017 στο Δημοτικό Αμφιθέατρο.

Θερινή Λειτουργία Σχολείου

Το σχολείο θα μείνει ανοικτό στις 6/7/2017 και 14/7/2017 για το χειρισμό της ηλεκτρονικής εφαρμογής του μηχανογραφικού δελτίου. Όπως επίσης και κάθε Πέμπτη κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Ώρες λειτουργίας 8:30 με 14:00

Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2017
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου για την πολυήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στην Ρώμη που θα πραγματοποιηθεί από 3/3/2018 μέχρι 9/3/2018