ΑΠΡ 30 2017
Σήμερα Γιορτάζουν:
Αργυρή, Ασημίνα, Μαλαματή, Δονάτος, Ιάκωβος
Σαν Σήμερα:
1777: Γεννιέται ο Γερμανός μαθηματικός Καρλ Φρίντριχ Γκάους.
1789: Ο Τζορτζ Ουάσινγκτον ορκίζεται πρώτος Πρόεδρος των ΗΠΑ.
1945: Πεθαίνει ο Γερμανός δικτάτορας Αδόλφος Χίτλερ.

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2017

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων
Εισαγωγή υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
Δελτίο Τύπου Υποψηφίων για τις Πανελλήνιες
Οδηγίες Υποβολής Αίτησης Υποψηφίου για τις Πανελλήνιες
Αίτηση Υποψηφίου για τις Πανελλήνιες
Ενημέρωση υποψηφίων για τις Στρατιωτικές Σχολές
Ενημέρωση για τα Πανελλαδικώς Εξεταζόμενα Μαθήματα
Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις
«Ένταξη των Σχολών στα Επιστημονικά Πεδία

9η Μαθηματική Εβδομάδα

Για δεύτερη χρονιά φέτος οι μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος στην 9η Μαθηματική Εβδομάδα, που διοργάνωσε το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στον χώρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης.

Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) σε συνεργασία με όλα τα ΓΕΛ της Ξάνθης, διοργανώνει Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού το Σάββατο 8/4/2017, 5:00μμ – 7:30μμ.

Βραβείο στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης

Το σχολείο μας κατέλαβε το βραβείο κοινού στην κατηγορία "Μουσική" και το β΄ βραβείο στην κατηγορία "Ποίηση" στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης που έγιναν στη Θεσσαλονίκη από 2 έως 4 Μαρτίου.

Βαθμολογίες Α΄ Τετραμήνου

Οι βαθμοί επίδοσης των μαθητών και μαθητριών του Λυκείου μας για το Α΄ τετράμηνο του σχολικό έτος 2016-2017, θα δοθούν στους γονείς και κηδεμόνες την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017.

Παρέα με τον Θεοτόκη στις Γιορτές

Στο πλαίσιο προώθησης της φιλαναγνωσίας και σύμφωνα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών, προτάθηκε σε μαθητές της Α΄ Λυκείου να διαβάσουν την περίοδο των διακοπών το έργο του Κωνσταντίνου Θεοτόκη: Η Τιμή και το Χρήμα.

Συλλογή τροφίμων

Ενόψει των γιορτών των Χριστουγέννων και στα πλαίσια της ενθάρρυνσης της προσφοράς για τον συνάνθρωπο, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης, προτείνει την συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης.

Ενημερωτική συνάντηση EUROSCOLA

Tη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την Υπεύθυνη Πληροφόρησης και Επικοινωνίας του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Ξάνθης, Γεωργία Θεοδώρα Ιντζέ.

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την εκδρομή στη Βουδαπέστη από 6/3/2017 μέχρι 12/3/2017

Το σχολείο μας στα
Κοινωνκά Δίκτυα