ΟΚΤ 22 2017
Σήμερα Γιορτάζουν:
Αβέρκιος, Αβερκία
Σαν Σήμερα:
362: Καταστρέφεται ο ναός του Δαφναίου Απόλλωνα, έξω από την Αντιόχεια.
1811: Γεννιέται ο Φραντς Λιστ, ούγγρος συνθέτης και πιανίστας.
2008: Η Ινδία εκτοξεύει το πρώτο της διαστημόπλοιο προς τη Σελήνη.

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2018

«Ένταξη των Σχολών στα Επιστημονικά Πεδία

Επιστολή προς τους γονείς

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2017-2018, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις δράσεις της περασμένης χρονιάς, στις οποίες ο Σύλλογος Γονέων ενήργησε, συμμετείχε, ή συνέδραμε οικονομικά

Τα Μαθηματικά στον Κινηματογράφο

Στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων «Ο Μαθηματικός πέρα από την επιστήμη» και «Πάμε Σινεμά;» μαθήτριες των τμημάτων Α4 και Β4 του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης παρουσίασαν τις εργασίες τους.

Παίζω και Διασκεδάζω με τα Μαθηματικά

Για δεύτερη χρονιά φέτος, οι μαθητές της μαθηματικής ομάδας του σχολείου μας διοργάνωσαν το παιχνίδι «Παίζω και Διασκεδάζω με τα Μαθηματικά και τη Λογική». Ο διαγωνισμός διεξήχθη την Τρίτη 9 Μαΐου 2017 στο Δημοτικό Αμφιθέατρο.

Θερινή Λειτουργία Σχολείου

Το σχολείο θα μείνει ανοικτό στις 6/7/2017 και 14/7/2017 για το χειρισμό της ηλεκτρονικής εφαρμογής του μηχανογραφικού δελτίου. Όπως επίσης και κάθε Πέμπτη κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Ώρες λειτουργίας 8:30 με 14:00

Ηλεκτρονική Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου

Οι διαδικασίες για την υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου αρχίζουν από την Τετάρτη 21 Ιουνίου και λήγουν την Παρασκευή 14 Ιουλίου 2017. Δείτε εδώ τη διαδικασία υποβολής.

Επίδοση ελέγχων μαθητών Α' και Β΄ Λυκείου

Η επίδοση των ελέγχων των μαθητών Α' και Β΄ Λυκείου θα γίνεται από την Τετάρτη 7 Ιουνίου και ώρες 9:00-14:00, με εξαίρεση τις ημέρες των Πανελληνίων Εξετάσεων όπου η επίδοση θα γίνεται μετά τις 12:30.

Η ζωή και το έργο του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή

Μαθητές της Β΄ Λυκείου Θετικού προσανατολισμού, του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης, ανέλαβαν να δραματοποιήσουν τη ζωή και το έργο του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την εκδρομή στη Βουδαπέστη από 6/3/2017 μέχρι 12/3/2017

Το σχολείο μας στα
Κοινωνκά Δίκτυα