ΑΥΓ 23 2019
Σήμερα Γιορτάζουν:
(δεν υπάρχει γνωστή γιορτή)
Σαν Σήμερα:

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2019

Εξεταστικά κέντρα ειδικών μαθημάτων
Προκήρυξη εισαγωγής στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
Σχολή Καλών Τεχνών: Προκήρυξη Εισιτηρίων Εξετάσεων
Σχολή Καλών Τεχνών: Προκήρυξη εξετάσεων με ιδιαίτερη καλλιτεχνική προδιάθεση
ΤΕΦΑΑ: Υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία
Προκήρυξη ΓΕΕΘΑ
Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών Στρατιωτικών Σχολών
Αίτηση - Δήλωση Υποψηφίου
Εγκύκλιος για Πανελλαδικές Εξετάσεις
Υποβολή δικαιολογητικών υποψηφίων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Νέα διαδικασία εισαγωγής σε Μουσικά Τμήματα
Αλλαγή μοριοδότησης αθλητών στις Πανελλαδικές
Εισαγωγή στις σχολές λιμενικού σώματος
Σχολές σε περισσότερα του ενός Πεδία
Σχολές και Επιστημονικά Πεδία
Ένταξη των Σχολών στα Επιστημονικά Πεδία

Λειτουργία σχολείου - εξυπηρέτηση μηχανογραφικών

Ανακοίνωση του σχολείου σχετικά με την εξυπηρέτηση των κωδικών των μηχανογραφικών, τις βαθμολογίες των πανελλαδικών και τις βεβαιώσεις συμμετοχής των υποψηφίων στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Κωδικοί Μηχανογραφικών

Οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών και οι απόφοιτοι με το 10%, μπορούν από σήμερα να προσέλθουν με το δελτίο εξεταζομένου για να λάβουν τους κωδικούς τους από το σύστημα, ώστε να συμπληρώσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο.

Πανελλαδικές Εξετάσεις στα Αγγλικά

Ανακοινώνεται τους τελειόφοιτους μαθητές, ότι οι Πανελλαδικές εξετάσεις στο μάθημα των Αγγλικών, θα διεξαχθούν την Παρασκευή 21 Ιουνίου στο 2ο ΓΕΛ Ξάνθης. Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει στις 9.15 π.μ.

Εγγραφές νέας σχολικής χρονιάς

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για την νέα σχολική χρονιά 2019 - 2020 έχουν ξεκινήσει. Δείτε εδώ όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Υψηλή διάκριση στα Μαθηματικά

Δεύτερος πανελλαδικά κατατάχθηκε ο μαθητής του 1ου ΓΕΛ ΞΑΝΘΗΣ Γαλανόπουλος Σπύρος, αφού έλαβε μέρος στους τέσσερις διαγωνισμούς μαθηματικών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Γρίφοι, Λογική και Μαθηματικά

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019 στο Αμφιθέατρο του 3ου ΓΕΛ Ξάνθης διεξήχθησαν παιχνίδια γνώσεων και γρίφων με θέμα τα Μαθηματικά και τη Λογική. Στην εκδήλωση συμμετείχε και το σχολείο μας.

Λειτουργία ομάδων εκπαιδευτικής υποστήριξης μαθητών

Διευκρινήσεις σχετικά με τη λειτουργία των ομάδων εκπαιδευτικής υποστήριξης μαθητών/τριών και τη διασύνδεση των Κ.Ε.Σ.Υ. με τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την 4ημερη εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί από 11 μέχρι 14 Απριλίου 2019 στην Πάτρα.
Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου 2019
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την 4ημερη εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί από 11 μέχρι 14 Απριλίου 2019 στην Κέρκυρα.
Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την 4ημερη εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί από 9 μέχρι 12 Μαΐου 2019 στην Αθήνα.
Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την 7ημερη εκδρομή των τελειοφοίτων του σχολείου στη Ρώμη από 15-21/3/2019
Τρίτη 9 Οκτωβρίου 2018
Πρακτικό επιλογής πρακτορείου σχετικά με την εκδρομή που θα πραγματοποιηθεί από 19/2/2019 μέχρι 25/2/2019 στο Σεράγεβο στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος.

Το σχολείο μας στα
Κοινωνκά Δίκτυα