Ηλεκτρονική Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου

Οι διαδικασίες για την υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου αρχίζουν από την Τετάρτη 21 Ιουνίου και λήγουν την Παρασκευή 14 Ιουλίου 2017. Δείτε εδώ τη διαδικασία υποβολής.

Επίδοση ελέγχων μαθητών Α' και Β΄ Λυκείου

Η επίδοση των ελέγχων των μαθητών Α' και Β΄ Λυκείου θα γίνεται από την Τετάρτη 7 Ιουνίου και ώρες 9:00-14:00, με εξαίρεση τις ημέρες των Πανελληνίων Εξετάσεων όπου η επίδοση θα γίνεται μετά τις 12:30.

Η ζωή και το έργο του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή

Μαθητές της Β΄ Λυκείου Θετικού προσανατολισμού, του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης, ανέλαβαν να δραματοποιήσουν τη ζωή και το έργο του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Επίδοση ελέγχων Γ΄ τάξης

Η επίδοση των ελέγχων για τους μαθητές της Γ΄ τάξης θα γίνεται στους γονείς και κηδεμόνες από την Τετάρτη 31 Μαΐου και ώρες 9:00-14:00.

Καθαρισμός της αυλής του σχολείου

Τις τελευταίες ημέρες λειτουργίας του σχολείου πριν τις εξετάσεις του Ιουνίου μαθητές και μαθήτριες βοήθησαν στον καθαρισμό των χώρων πρασίνου στην αυλή του σχολείου.

Μουσικοθεατρική παράσταση Mamma Mia

Το σχολείο μας σας προσκαλεί τη Δευτέρα και Τρίτη 8 και 9 Μαϊου στις 20.30 στο Δημοτικό Αμφιθέατρο, να παρακολουθήσετε τη μαθητική μουσικοθεατρική παράσταση “Mamma Mia”

Βράβευση από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Το Σάββατο 29/4/2017 στο Προεδρικό Μέγαρο, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Προκόπης Παυλόπουλος, βράβευσε τους Ολυμπιονίκες μαθητές της Ρομποτικής Ομάδας του σχολείου μας.

9η Μαθηματική Εβδομάδα

Για δεύτερη χρονιά φέτος οι μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος στην 9η Μαθηματική Εβδομάδα, που διοργάνωσε το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στον χώρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης.

Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) σε συνεργασία με όλα τα ΓΕΛ της Ξάνθης, διοργανώνει Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού το Σάββατο 8/4/2017, 5:00μμ – 7:30μμ.

Βραβείο στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης

Το σχολείο μας κατέλαβε το βραβείο κοινού στην κατηγορία "Μουσική" και το β΄ βραβείο στην κατηγορία "Ποίηση" στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης που έγιναν στη Θεσσαλονίκη από 2 έως 4 Μαρτίου.