Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) σε συνεργασία με όλα τα ΓΕΛ της Ξάνθης, διοργανώνει Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού το Σάββατο 8/4/2017, 5:00μμ ? 7:30μμ.

Διοργάνωση ημερίδας από την EESTEC LC Xanthi

Η EESTEC LC Xanthi διοργανώνει φέτος για δεύτερη συνεχή χρονιά ημερίδα ενημέρωσης μαθητών για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην ημερίδα.

4o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Στις 4 και 5 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο 1ο ΕΠΑΛ Ξάνθης το 4ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Το σχολείο μας συμμετείχε στο φεστιβάλ με 2 ψηφιακές εργασίες που υλοποίησαν οι μαθητές μας τη φετινή χρονιά.

8o Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής

Από 28 Μαρτίου ως 30 Μαρτίου 2014 διεξήχθει το 8ο Πανελλήνιο συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας στο Βόλο. Ξεκίνησε πριν 8 χρόνια στα Χανιά και πλέον έχει γίνει θεσμός.

Συμμετοχή του Λυκείου μας στο 17o AMUN

Συμμετοχή έξι μαθητριών μας στις εργασίες του 17ου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών Αθήνας (17th Athens Model United Nations) που έγινε στις 28-30 Μαρτίου στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος Ευγενίδου και του ξενοδοχείου Metropolitan στην Αθήνα.

Ημερίδα για τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε ημερίδα με θέμα: «Βασικές κατευθύνσεις για την εκπόνηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων - Διαχειρίζομαι τη γνώση ομαδοσυνεργατικά».

Εθνική Συνδιάσκεψη Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων

Η 26η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής ήταν μία μοναδική εκδήλωση που συγκέντρωσε περισσότερους από 200 νέους από την Ευρώπη στη Θεσσαλονίκη, από 14 έως 16 Δεκεμβρίου.

Το Λύκειό μας στο 39ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλολόγων

Το τριήμερο 22-24/11/2012 πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το 39ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλολόγων με θέμα «Θουκυδίδης, ο κορυφαίος ιστορικός της αρχαιότητας και η επίδρασή του μέχρι σήμερα»

Συμμετοχή σε Διεθνές Συνέδριο Προφορικής Ιστορίας

Η φιλόλογος Αυγέρη Σοφία, θα παρουσιάσει σε διεθνές Συνέδριο προφορικής Ιστορίας την έρευνα που έκαναν μαθητές της Β' Λυκείου στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος σχετικά με την Βουλγαρική Κατοχή.

Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων

Οι μαθήτριες του σχολείου μας Αριάδνη Γκιρκίζα και τη Μαρία Κολώνια, συμμετείχαν στην 24η Εθνική Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη.