Τα Μαθηματικά στον Κινηματογράφο

Στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων «Ο Μαθηματικός πέρα από την επιστήμη» και «Πάμε Σινεμά;» μαθήτριες των τμημάτων Α4 και Β4 του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης παρουσίασαν τις εργασίες τους.

Παίζω και Διασκεδάζω με τα Μαθηματικά

Για δεύτερη χρονιά φέτος, οι μαθητές της μαθηματικής ομάδας του σχολείου μας διοργάνωσαν το παιχνίδι «Παίζω και Διασκεδάζω με τα Μαθηματικά και τη Λογική». Ο διαγωνισμός διεξήχθη την Τρίτη 9 Μαΐου 2017 στο Δημοτικό Αμφιθέατρο.

Η ζωή και το έργο του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή

Μαθητές της Β΄ Λυκείου Θετικού προσανατολισμού, του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης, ανέλαβαν να δραματοποιήσουν τη ζωή και το έργο του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

9η Μαθηματική Εβδομάδα

Για δεύτερη χρονιά φέτος οι μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος στην 9η Μαθηματική Εβδομάδα, που διοργάνωσε το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας στον χώρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης.

Ανασκόπηση Δράσεων την Ομάδας Μαθηματικών

Για την ομάδα μαθηματικών του σχολείου μας, MATH TEAM, η χρονία που τελείωσε ήταν πλούσια σε δράσεις και επιτυχίες. Στην παρουσίαση που θα βρείτε εδώ γίνεται μια ανασκόπηση των δράσεων που οργάνωσε και συμμετείχε η ομάδα μας.

Συμμετοχή στην 8η Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα

Το σχολείο μας συμμετείχε στην 8η Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, στον χώρο της Διεθνούς Έκθεσης, από 30 Μαρτίου έως 3 Απριλίου 2016.

Διαγωνισμός Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης

Το Σάββατο 30/1/2016 το σχολείο μας για 2η χρονιά έλαβε μέρος στο μαθητικό διαγωνισμό Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης, που διοργανώνει το κολέγιο Ανατόλια.

Διακρίσεις μαθητών μας, σε Μαθηματικό Διαγωνισμό

Μαθηματικός Διαγωνισμός ¨Καγκουρό¨

Συμμετοχή του σχολείου μας, στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης

...ακονίσαμε τα μυαλά μας!

Αποτελέσματα Μαθηματικού Διαγωνισμού «Ο Θαλής»

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας: Στεργίου Κωνσταντίνο, Β΄ τάξη και Σταύρογλου Ελένη Α΄ τάξη, για την επιτυχία τους στον πρώτο μαθητικό μαθηματικό διαγωνισμό «Ο Θαλής». Παιδιά, καλή επιτυχία στο δεύτερο διαγωνισμό!