Ενημερωτική συνάντηση EUROSCOLA

Tη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την Υπεύθυνη Πληροφόρησης και Επικοινωνίας του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Ξάνθης, Γεωργία Θεοδώρα Ιντζέ.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός «Ο Θαλής»

Το Σάββατο 12 Νοεμβρίου διεξήχθη στο σχολείο μας ο 77ος Μαθητικός διαγωνισμός στα μαθηματικά, «Ο Θαλής». Στον διαγωνισμό έλαβαν μέρος 146 μαθητές γυμνασίων και λυκείων του νομού μας.

Ξανά στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής οι μαθητές μας

Με τα «χρυσά» εισιτήρια για την πρωτεύουσα της Ινδίας το Νέο Δελχί επέστρεψαν από την Αθήνα οι 2 ομάδες ποδοσφαίρου του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης που εντυπωσίασαν με την παρουσία τους στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Έπαινος στο Μαθητικό Διαγωνισμό Σκίτσου

Ο μαθητής της Α' λυκείου του σχολείου μας Γιώργος Χατζηαθανασίου διακρίθηκε με τιμητικό έπαινο για το έργο του με το οποίο συμμετείχε στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας.

Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας ACSTAC

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας ACSTAC υποβάλλοντας οκτώ εργασίες. Τρεις από αυτές απέσπασαν βραβείο.

Βραβείο στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης

Το σχολείο μας κατέλαβε το 3ο βραβείο καθώς και το βραβείο κοινού στην κατηγορία "μουσική", στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης που έγιναν στη Θεσσαλονίκη από 25 έως 27 Φεβρουαρίου.

Οι Αργυροί Ολυμπιονίκες της Ρομποτικής

Το πρώτο ελληνικό ολυμπιακό μετάλλιο και μάλιστα αργυρό κατέκτησε η ομάδα του σχολείου μας στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής στην κατηγορία GEN II Football. Τα όσα ζήσαμε στο μακρινό Κατάρ είναι δύσκολο να περιγραφούν με λόγια.

Πανελλήνια πρωτιά για την ομάδα Ρομποτικής

Η ομάδα του σχολείου μας κατέλαβε την πρώτη θέση στον 7ο Πανελλήνιο διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην κατηγορία WRO GEN II ? Ποδόσφαιρο.

Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Την Κυριακή 28 Ιουνίου στις 11:00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας ο 2ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Αν. Μακεδονίας και Θράκης.

Βράβευση μαθητών στο διαγωνισμό του Blog

Μετά από μια γεμάτη χρονιά, δημιουργικής έκφρασης, πρωτότυπης γραφής, ζωγραφικής και ποιητικής έμπνευσης, ήρθε η μέρα που αναδείξαμε τους νικητές του διαγωνισμού, στο blog του σχολείου μας.