Tο 1ο ΓΕΛ Ξάνθης στο 4ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Το Φεστιβάλ διοργανώνεται και υλοποιείται από το Ελληνικό Κέντρο Επιστημών και Τεχνών (Ε.Κ.Ε.ΤΕ) σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας (υπ’ αριθμ.Φ16.1/77684/Δ2/30-06-21) και θα πραγματοποιηθεί στις 17 και 18 Απριλίου 2024.

Το πρόγραμμά του Φεστιβάλ περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες εργασίες, ομιλίες και συνεντεύξεις με πρόσωπα από τον χώρο των επιστημών και της κοινωνίας που αποτελούν πρότυπο.

Επιπλέον, θα πραγματοποιηθούν δράσεις και οι μαθητές/τριες θα μπορούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό των γρίφων.

Το σύνθημα του φεστιβάλ είναι “Τα μαθηματικά είναι παντού” και υπογραμμίζει την παρουσία των μαθηματικών στην καθημερινότητά μας προτρέποντας τους μαθητές να τα ανακαλύπτουν από διάφορες οπτικές γωνίες.

Ποιοι οι στόχοι του Φεστιβάλ:

Οι μαθητές να:

• αναγνωρίζουν ότι τα μαθηματικά διαπερνούν τον κόσμο γύρω μας
  • εκτιμούν τη χρησιμότητα, τη δύναμη και την ομορφιά των μαθηματικών
  • απολαμβάνουν τα μαθηματικά και να αναπτύσσουν υπομονή και επιμονή κατά την επίλυση προβλημάτων
  • έχουν εμπιστοσύνη στη χρήση των μαθηματικών για την ανάλυση και την επίλυση προβλημάτων τόσο στο σχολείο όσο και σε «πραγματικές» καταστάσεις
  • αναπτύξουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις στάσεις που απαιτούνται για την συνέχιση περαιτέρω σπουδών στα μαθηματικά
  • καλλιεργήσουν την κριτική εκτίμηση για τη χρήση της τεχνολογίας των πληροφοριών και των επικοινωνιών στα μαθηματικά
  • εκτιμήσουν τη διεθνή διάσταση των μαθηματικών και τις πολυπολιτισμικές και ιστορικές προοπτικές τους.
  • ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση, την αυτοεκτίμηση και να ενδυναμώσουν τη θετική σκέψη.

Το 1ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης συμμετέχει στο Φεστιβάλ στα πλαίσια των μαθημάτων Μαθηματικών και Βιολογίας, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Μολώζη Μάρθα, Βιολόγο και Ταουκτσόγλου Κυριακή, Μαθηματικό.

ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΒΙΝΤΕΟ

1. Ασηξαρίδη Βασιλική Μαρία
  2. Ζερνίδης Νικόλαος Στέφανος
  3. Καμαριανάκη Μιχαέλα
  4. Καμενίδη Αλίκη Ελένη
  5. Καταραχιά Καλλιόπη
  6. Κόλτσου Κωνσταντίνα
  7. Κοντογεώργου Μαρία Ελένη
  8. Λαμπίρη Βασιλική
  9. Τσολακίδου Χρύσα

Η συμμετοχή του 1ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΞΑΝΘΗΣ έχει αναρτηθεί στο κανάλι του 4ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ στο YouTube.

Δείτε το βίντεο ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο ή σκανάροντας το παρακάτω QR  και κάντε like 👍(στο YouTube), ώστε η συμμετοχή του σχολείου μας να παρουσιαστεί ζωντανά κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ!!!

Σας ευχαριστούμε για τη υποστήριξή σας!!!