Συμμετοχή στο FORUM Women and Girls in STEM

Το τμήμα της Α Λυκείου Α3 έλαβε μέρος στο Women and Girls in STEM Forum που πραγματοποιήθηκε στις 5 Δεκεμβρίου 2023. Αυτό το υβριδικό γεγονός συγκέντρωσε  ερευνητές, επαγγελματίες και σημαντικούς φορείς στον τομέα της επιστήμης και της ισότητας των φύλων, συνδέοντάς τους με τις μαθήτριες και τους μαθητές μας που συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Girls Go Circular. Το Forum διοργανώθηκε για τρίτη χρονιά από  το EIT Community -σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευσης, Νεολαίας, Αθλητισμού και Πολιτισμού (DG EAC).

Η δράση έγινε on-line με live streaming από τις Βρυξέλλες.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές μας είχαν την εξαιρετική ευκαιρία να συμμετέχουν ενεργά σε αυτό το φόρουμ και να διαδραματίσουν έναν δυναμικό ρόλο σε ένα περιβάλλον που προάγει την επιστήμη και την ισότητα των φύλων.

Ο στόχος της εκπαιδευτικού που οργάνωσε τη δράση, κ. Εύης Μαυροπούλου, ήταν να δοθεί η ευκαιρία ώστε αυτή η εμπειρία να μπορεί να ενισχύσει το ενδιαφέρον τους για την επιστήμη και να τους εμπνεύσει να ανακαλύψουν τον κόσμο των STEM, ενώ παράλληλα να συμβάλλουν στην προώθηση της ισότητας μεταξύ των φύλων!

Ο όρος  “STEM” [Science, Technology, Engineering and Mathematics] είναι το ακρωνύμιο το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως από άτομα σχετικά με την εκπαιδευτική πολιτική, για τα πεδία που αναφέρονται στις Φυσικές Επιστήμες, την Τεχνολογία, την Επιστήμη των Μηχανικών και τα Μαθηματικά.

Πηγή: STEM Education

Every year, Girls Go Circular – in collaboration with the European Commission, Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture (DG EAC) – organises the Women and Girls in STEM Forum. The third edition of the Forum will take place on Tuesday, 5th December (9:30-13:00 CET), livestreamed from Brussels. This annual event has become a platform for leading voices of students, teachers, mentors, policymakers, researchers and industry working towards a truly equal and inclusive future of Europe. Over the past two years, the Women and Girls in STEM Forum has attracted over 1,500 participants to identify key actions to bridge the gender gap in STEM and ICT, dismantle gender stereotypes and empower girls to pursue career dreams in science and technology.

Πηγή: Women and girls in STEM Forum

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Εύη Μαυροπούλου