Διδακτική επίσκεψη στο Ινστιτούτο ΓΚΑΙΤΕ Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη 20-02-2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών στο Ινστιτούτο Γκαίτε Goethe Institut στη Θεσσαλονίκη.

Στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών και την επαφή με τη γερμανική λογοτεχνία μαθητές και μαθήτριες της Β΄Λυκείου με τις συνοδούς καθηγήτριες τους επισκέφτηκαν το Ινστιτούτο Γκαίτε. Εκεί, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Έτος Κάφκα», παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Γράμμα στον Πατέρα» από την ομάδα «Θέατρο Πρόταση». Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τους συντελεστές της. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ξενάγηση στο χώρο του Ινστιτούτου από τον κ. Σταμπουλή Σωτήρη, του Τμήματος Πολιτισμού και Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Ινστιτούτου.

Ευχαριστούμε πολύ το Goethe Institut για τη φιλοξενία!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Δουμαλά Στυλιανή

goethe_1 (Medium)