Ανακαλύπτοντας το κβαντικό μπλε

Με την Όλγα Αλεξοπούλου, ζωγράφο και street artist, είχαν την τιμή και τη χαρά να συνομιλήσουν, μέσω διαδικτυακής σύνδεσης, οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Ξάνθης που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Η γεύση της Τέχνης», την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2024.

Η διακεκριμένη ζωγράφος που ζει και εργάζεται στην Κωνσταντινούπολη, απολαμβάνοντας τη μοναδική ατμόσφαιρα της πόλης και τη θέα του Βοσπόρου, όπως χαρακτηριστικά μας αποκάλυψε, έχει ασχοληθεί τόσο με τη ζωγραφική, έχοντας ως αγαπημένα της θέματα τη φύση και τη θάλασσα, όσο και με το graffiti, εκτελώντας μοναδικές δημιουργίες σε παγκόσμιο επίπεδο  (Νέα Υόρκη, Αγγλία, Γαλλία, Σουηδία, Αφγανιστάν, Βιετνάμ, Ελλάδα).  Στον Πειραιά μάλιστα, και συγκεκριμένα στην παραλία Βοτσαλάκια, έχει φιλοτεχνήσει το μεγαλύτερο graffiti της Ελλάδας, απεικονίζοντας ένα τεράστιο κύμα, ορατό από την πλευρά της θάλασσας. Έχει εκθέσει τα έργα της σε πάμπολλα μουσεία και γκαλερί ανά τον κόσμο και έχει ερευνήσει εξονυχιστικά τις αποχρώσεις του μπλε, από τα μπλε λουλούδια της κινέζικης πορσελάνης μέχρι το βαθύ μπλε του κοβαλτίου.

Είναι διεθνώς αναγνωρισμένη για το έργο της, αλλά και για την εφεύρεση μιας νέας υπερσύγχρονης χρωστικής ουσίας, του «Κβαντικού Μπλε», το οποίο κατάφερε να αιχμαλωτίσει μαζί με μια ομάδα επιστημόνων στο εργαστήριο του Πανεπιστημίου Berceley στην Καλιφόρνια, χρησιμοποιώντας νανοκρυστάλλους και αποδίδοντας έτσι την ιδιαίτερη απόχρωση του μπλε την ώρα του λυκόφωτος ή του λυκαυγούς.

Εντυπωσιασμένοι και ενθουσιασμένοι δήλωσαν οι μαθητές μας μετά το τέλος της συνάντησης με το έργο και την προσωπικότητα της ζωγράφου, η οποία απάντησε με άμεσο και προσφιλή τρόπο σε όλες τις ερωτήσεις τους και τόνισε ότι τέχνη και τεχνολογία μπορούν να συνεργαστούν αρμονικά και ότι η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να αντικαταστήσει προς το παρόν την ανθρώπινη έμπνευση και δημιουργία!

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Γεωργιάδου Κλεάνθη