8ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Ρώμη

Με ιδιαίτερη χαρά εκπροσωπήσαμε στις 29/11/2023 το 1ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης στο 8ο   Ευρωπαϊκό   Μαθητικό   Συνέδριο   στη   Ρώμη   με   θέμα:   “ΑΘΗΝΑ-ΡΩΜΗ:   Ένα μακραίωνο ταξίδι (509 π.Χ. έως Σήμερα)”.

Πρωταγωνιστές της αποστολής αυτής μία ομάδα 45 μαθητών/τριών της Β’ Λυκείου, οι   οποίοι/ες   με   την   καθοδήγηση  των  τεσσάρων  εκπαιδευτικών   του  σχολείου  μας παρουσίασαν μια πρωτότυπη εργασία που με τόσο ζήλο και κόπο ανέλαβαν από τον Σεπτέμβριο μέχρι και την έναρξη του συνεδρίου στις 27/11/2023.

Το θέμα που επιλέχθηκε αφορούσε τη θέση της γυναίκας στην αρχαία Αθήνα και τη Ρώμη   και   το   μέσο   παρουσίασής   του   ένα   ψηφιακό   περιοδικό,  αφιερωμένο   στις γυναίκες   της   αρχαίας   εποχής,   αλλά   και   με   αναφορές  μέχρι  σήμερα.   Τι   πιο εντυπωσιακό να παρουσιάσει ένα περιοδικό τη θεματολογία του και να προσελκύσει το κοινό του  με  έναν μυστηριώδη τίτλο:  “Information leaked about ancient Athens and Roma” – “Πληροφορίες διαρρέουν για την αρχαία Αθήνα και Ρώμη”.

Και   πράγματι   ένα   ψηφιακό   μέσο   της   σύγχρονης   εποχής   πέτυχε   τον  σκοπό   του! Πληροφορίες διέρρευσαν για τη θέση του γυναικείου φύλου και στις δύο αρχαίες πόλεις για κάθε τομέα δραστηριότητάς τους. Χωρισμένοι σε ομάδες οι 45 μαθητές ανέλαβαν άλλοι ως μικροί δημοσιογράφοι, άλλοι ως επιστήμονες ιστορικοί, άλλοι ως editors να διεκπεραιώσουν με επιτυχία ένα ομολογουμένως πολυσέλιδο, προσεγμένο, πολυθεματικό και έγκυρο ιστορικό περιοδικό.

Σκοπός   μας   ήταν   να   αναδείξουμε   πτυχές   της   ιστορίας   που   ήταν   άγνωστες,   να αποδείξουμε πως η ιστορία δεν είναι παρωχημένο μάθημα και πως μπορεί κάλλιστα να   ακολουθήσει   τις   επιταγές   της   σύγχρονης   τεχνολογίας  και  να   προσεγγίσει   το μαθητικό κοινό, για να ασχοληθεί μαζί της. Η ομαδική συνεργασία μας όχι μόνο μας έφερε πιο κοντά αλλά μας βοήθησε, ώστε το αποτέλεσμα, το τελικό παράγωγό μας, να είναι αποδεκτό τόσο από τη μαθητική κοινότητα, όσο και από την εκπαιδευτική και την επιστημονική.

Πέρα από το πολυσέλιδο περιοδικό μας φροντίσαμε, λειτουργώντας αφαιρετικά,  η παρουσίαση   της   εργασίας   μας   να   είναι   στα   χρονικά   πλαίσια   που   το  συνέδριο προέβλεπε  και την  διανθίσαμε  με   ολιγόλεπτα  δρώμενα  που  κέρδισαν  αμέσως   τις καλύτερες εντυπώσεις.  «Μας  διδάξατε   πώς   γίνεται μια   πραγματική   παρουσίαση», «μας διδάξατε ήθος και πολιτισμό με την αξιοπρεπή στάση και τη σοβαρότητά σας», «ανεβάσατε   τον   πήχυ   του   συνεδρίου»   ήταν   μόνο   μερικά   από   τα   σχόλια   που ακούστηκαν, τόσο από την επιτροπή και τον πρόεδρο του συνεδρίου, κύριο Κούκη, όσο κι από συναδέλφους άλλων σχολείων που παρακολουθούσαν τις εργασίες  του. «Σίγουρα μέσα στις 3 με 4 καλύτερες παρουσίες του συνεδρίου» γράφτηκε άμεσα σε ανάρτηση στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης.

Οι   μαθητές/τριες   επικαλέστηκαν   τη  συνδρομή  της  μούσας  της  Ιστορίας,  Κλειώς, αναφωνώντας  «Κικλήσκω   σε,   Κλειοι,   μούσα   της   Ιστορίας»  και   ευχήθηκαν «Γένοιτο!»,  ενώ  οι  μαθήτριες Δαριώτη Σοφία με την απαγγελία της ποιητικής της σύνθεσης   “Γυναικός   Όναρ”   και   η   μαθήτρια   Παπαντωνοπούλου   Ελένη   που   τη συνόδευσε παίζοντας στην αρχαία ελληνική λύρα αρχαιοπρεπείς μελωδίες, ντυμένες και οι δύο στα λευκά και χτενισμένες ως Καρυάτιδες, απέσπασαν ενθουσιώδη σχόλια και πληθώρα φωτογραφιών από το κοινό.

Σίγουρα οι  πληροφορίες  μας διέρρευσαν  στη  Ρώμη με  άρθρα,  όπως «Οι  αρχαίες Ελληνίδες δε φορούσαν Prada…» ή «Έτερες γυναίκες … οι εταίρες»  ή «Γάμος  à la αρχαιοελλη-νικά…!»  ή  «Οι διαδρομές της προίκας»  ή  «“Σύννεφα” στους ρωμαϊκούς γάμους … και τίτλοι τέλους!» ή «Πότε επιτέλους θα βγω;-Γυναικείες ασχολίες» ή «Οι γυναίκες πρωταγωνίστριες στα δύσκολα-Ταφικά έθιμα». Ας μην ξεχνάμε βέβαια και τις γυναίκες επιστήμονες που «χώνουν» τη μύτη τους παντού και που το άρωμά τους «έχει   ευωδιάσει»  την   αρχαία   ελληνική  επιστήμη.   Ο   κατάλογος   των   άρθρων   μας μεγάλος αλλά όχι κουραστικός. Μικρά kahoot ή σταυρόλεξα συνόδευαν την ιστορική γνώση και βίντεο ή φωτογραφίες ζωντάνευαν τις γυναίκες εκείνων των χρόνων.

Ναι, ήμασταν κι εμείς στη Ρώμη και το δηλώσαμε με την ξεχωριστή παρουσία μας! Ευχαριστούμε   θερμά   όλους   όσους   μας   ενθάρρυναν   στο   έργο   μας   πολλαπλά   και βρήκαμε τη δύναμη να το υλοποιήσουμε και μάλιστα πολύ επιτυχημένα. Η δουλειά μας «μιλάει» και λέει πολλά! Υποκλινόμαστε στο μεγαλείο της Ιστορίας και στην ομορφιά της Ρώμης που μας σαγήνευσε!

Ακολουθούν  η βιντεοσκοπημένη παρουσίασή  μας, το  link του περιοδικού  μας για όποιον έχει τον χρόνο και τη διάθεση να το διαβάσει και οπτικό υλικό.

Βίντεο παρουσίασης

Ψηφιακό περιοδικό

Οι   εκπαιδευτικοί:   Γεωργιάδου   Κλεάνθη,   Δράκου   Βασιλική,   Ελευθεριάδου   Σοφία, Ταουκτσόγλου Κυριακή